Salı, Şubat 14, 2012

Sıradısı Düğün Fotoğrafları:Sina Demiral

Eğer şimdiye dek onun çektiği düğün fotoğraflarını görmediyseniz gerçekten çok şey kaybetmişsiniz demektir. Sina Demiral çok başarılı, genç bir fotoğraf sanatçısı, fotoğraflarını uzun süredir takip ediyor ve çok beğeniyordum, çektiği tüm kareler kendine has ve gerçekten çok estetik. 2 senedir nişanlı bir insan olarak düğün fotoğraflarını  gördüğümden beri ise fotoğraflarına başka bir gözle bakmaya başladım, henüz evlenemedim ama kendisine düğünümü çekmesi konusunda gerekli baskıyı yapıp yerimi ayırtmış bulunmaktayım:) Onun çektiği kareler gerçekten farklı ve insanın bir an önce gelin olup kendini onun objektifinden görme isteği yaratacak cinsten. Şimdi sözü kendisine bırakıyoruz...


1. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin, fotoğrafçılığa ve düğün fotoğrafı çekmeye nasıl ve ne zaman başladın?

Fotoğrafla 2004 yılında üniversitedeyken tanıştım. İlk zamanlar İstanbul fotoğrafı cekmekten hoşlanıyordum. İstanbul ana temalı 2 ortak sergim oldu. 2009 yılının yaz ayında Cunda Adasında bir arkadaşımın kuzeninin düğün fotoğraflarını cektik. Çok sıra dışı ve büyülü bir çekim oldu. O düğün fotoğraflarından sonra bir anda kendimi düğün fotoğrafçısı olarak buldum. 


2. Düğün fotoğrafı çekmenin keyifli ve de zor yanları neler sence?

Bir kere çok yorucu. Tüm gün boyunca görsel algınız her an açık olmalı. İkincisi çiftler profesyonel model olmadıkları için onları yönlendirmede çok problem olabiliyor. Ama bunun en güzel yanı o insanların en özel günlerine ortak olmanız, o duyguyu onlarla birlikte yaşamanız. Bunu yaşamıyorsanız, fotoğrafa o heyecanı o duyguyu çeken olarak da aktaramıyorsunuz demektir.3.Dünyadaki ve Türkiye'deki düğünler ve düğün fotoğrafçılığı arasından bir fark görüyor musun? Keşke bizde de böyle olsa dediğin şeyler var mı?

Rusya ve Ukrayna bu alanda çok sıra dışı işler cıkaran ülkeler. Gerek fotoğrafçılarının kalitesi gerekse gelin ve damatların rahatlığı, fotojenikliği ile sıra dışı işler çıkarıyorlar. Ve tabi kilise düğünleri… Kilise düğünleri fotoğraf değeri çok yüksek anlar ortaya çıkartıyor. Keşke bizde de aynı şekilde camide düğün yapılabilseydi...

4. Senin karelerin gerçekten çok farklı, fotoğrafların konseptleri nasıl ortaya çıkıyor? Çiftlerle önceden tanışıp birlikte mi karar veriyorsunuz yoksa daha çok sen mi çiftleri yönlendiriyorsun?

Genelde beraber karar veriyoruz. Konsept için sadece mekan seçiyoruz. Bunu da düğün günü değil öncesi ya da sonrası yapan çiftler ile yapıyoruz. Çünkü düğün günü yapılan çekimlerde çok farklı noktalara gidemeyebiliyoruz. Ama çoğu kare spontane olarak ortamda, ışığın koşuluna göre ortaya çıkabiliyor.

Biz bu son çektiği düğünün gerçekten hastası olduk, beyaz at, yüzen gelin damat, daha ne olsun...

5. Nelerden ilham alıyorsun? Çekimlerin için yeni fikirlerin peşinde koşar mısın?

İlham aldığım bir kişi ya da olay olmuyor. Genelde çekimler sırasında herşey çok spontane gelişiyor. Bu nedenle yeni fikirlerin peşinde koşmuyorum. Herşeyi o anda oluşturup çekiyorum.
6. Şimdiye dek en keyif aldığın çekim hangisi oldu?

Çekimlerimin %80'ini çok keyif alarak çekiyorum. Beni tercih eden çiftler de çok hevesli ve fotoğraftan anlayan çiftler oluyor. Ama içlerinden birkaç tanesi benim için vazgeçilmez. Bunlardan biri ilk düğün çekimimiz olan Cunda Adasında yaptıgımız çekim ve digeri de Kayseri - Urgüp civarında yaptıgımız çekim idi. Bu ikisinde mekanlar inanılmaz büyüleyici idi.
7. Bizim blogumuz daha çok sıradışı gelinlere hitap etmekte, en son çektiğin fotoğrafları gördükten sonra senin de daha çok bu tarz gelinlere hitap ettiğini düşündük:) Aklında olan, keşke bir gün şöyle bir gelin damat fotoğrafı çeksem dediğin sıradışı bir kare var mı?

Öyle bir kare yok. Daha önce de dediğim gibi hersey spontane gelişiyor. Bu çekim yapılan mekana göre de değişiyor. Kilise düğünlerindeki atmosfere bayılıyorum. Bizim de aynı şekilde cami ritüelimiz olsa çok güzel olurdu ve bu ortamda fotoğraf çekmek çok sıradışı ve keyifli olurdu.8. Sitemizin gelin adaylarına düğün fotoğrafıyla ilgili ne tavsiye eserdin? Neye, nasıl karar vermeliler sence?

Fotoğraf düğün günü tüm diger hazırlıklardan daha önemli. O gün boyunca milyon liralar harcayıp, kötü fotoğraflara sahip olacaklarsa yaptıkları o harcamaların bir anlamı kalmıyor. Fotoğraf ve fotoğrafçılarını iyice araştırıp seçsinler. Ve rezervasyonlarını çok önceden yaptırsınlar. Çünkü başarılı fotoğrafçıların hepsi sezon gelmeden takvimini dolduruyor.
9. Son olarak, senin kendi düğününle ilgili nasıl hayallerin var? Nasıl bir düğün hayal ediyorsun?

Ben evlenmeyi düşünmüyorum. Eğer birgün evlenirsem de çok sade bir düğün yapmayı planlıyorum. Düğün bence çok masraflı bir organizasyon. Onun yerine harcamayı düşündüğüm çok farklı düşüncelerim var.


     


Sina Demiral'ın tüm fotoğrafları ve kendisine ulaşmak için gereken adresler:
http://www.dugun-fotografcisi.com/
http://www.facebook.com/pages/dugun-fotografcisicom/227944467051

2 yorum:

MRc Co dedi ki...

teşekkürler çok güzel bir derleme olmuş konya düğün salonu olarak bloğunuzu severek takip ediyoruz

Gmlalefidan dedi ki...

Teşekkürler paylaşımınız için.
konya düğün salonu