Perşembe, Nisan 05, 2012

Photo Latte'den Çiçek Açmış Düğün Fotoğrafları

Serkan Durmuşoğlu Facebook'ta Photo Latte adıyla bulabileceğiniz, çok şeker bir fotoğrafçı. Biz de bu kadar şeker olduğunu bize gönderdiği çok eğlenceli yazıyı okuyana kadar bilmiyorduk doğrusu:) Yalnızca uzaktan çektiği fotoğraflara bakıp takdir ediyorduk. Az sonra okuduğunuzda siz de hak vereceksiniz diye düşünüyorum; Serkan işini seviyor. Ya da en azından bu işi yaparken keyif almaya bakıyor. Üstelik gelinlere çok da değerli öneriler vermiş. Yazısını o kadar beğendik ki blogda sürekli bir pozisyon teklif etsek mi diye aklımızdan geçmedi değil:) Onun sıcak, eğlenceli ve romantik fotoğraflarıyla Bahara ve Bahar Gelinleri serimize devam ediyoruz.
-------------------

Serkan Durmuşoğlu der ki:
Eveeet, konumuz Bahar Düğünleri.

Kulağa hoş geliyor değil mi? "Bahar" ve "Düğün" yanyana olunca :)

Düğünler konusunda en tecrübeli insanlar, fotoğrafçılardır.
Fotoğrafçınız neredeyse, siz uyanmadan yola çıkıp, gecenin bir yarısına kadar sizinledir.
O gün, sizinle bütün günü geçiren başka kimse yok, emin olabilirsiniz.

Tanıyanlar bilir, ben "Rüüüüya gibi düğün" olayına inanmıyorum, çünkü yok öyle birşey.
Kraliyet düğününü bile gördük yani. İnandığım, "mutlu bir düğün". Düğün gününüzü "mutlu" geçirmek de sizin elinizde.
O konuyu zaten Deli Kızın Düğünü'nü takip ederek halledeiblirsiniz :)

Şimdi reçeteyle başlayalım,

Bahar düğünleri'nin artıları:
-Mekan bulmak pek sorun olmaz, pazarlık açısından da daha esnek bir zamandır.
-Bütün yaz sizindir, hem de evli bir çift olarak. (öyle demeyin, zor anlar yaşayanlar olabiliyor).


Bahar düğünleri'nin eksileri:
-Ilk akla gelen mevsim tabii. Mutlaka kapalı opsiyonu olan yerleri tercih etmek gerekebiliyor. 30 Mayıs'ta bile çok üşüyen davetliler gördüm.
-Yağmur Çamur İstanbul'da her mevsim olabiliyor.
-Güneşin özellikle Mart sonuna kadar erken batması (4:30'tan itibaren) malesef günün planını epey zorluyor. Hazırlıklara erkenden başlamak gerekir.
-Mevsim aynı zamanda fotoğraf işini de ciddi şekilde etkiliyor. İstanbul'da kapalı mekan alternatifi malesef pek yok. Ben de pek sevmiyorum (Eğer Çırağan falan değilse).
-Mevsimine göre, gelinliğinizin üstüne şık bir şal vs. ayarlamayı unutmayın.


Gelelim fotoğraf işineee...
Doğal olarak birçok çift, düğünün dergilerdeki detaylarına çok daha fazla önem veriyor.
Gelinlik, damatlık, ayakkabı (ayakkabısı görününen bir geline daha rastlamadım:) organizasyon, menü, ıvır, zıvır.
Önünüzdeki uzun yılları düşününce, açıkçası düğünden geriye bir fotoğraflar kalıyor. Ne gelinliği, ne de yemek menüsü.
Evlenme çağında iseniz, zaten çevreniz düğünlere gitmekten sıkılıyor resmen! Yani çok açık söyleyeyim: düğün, umurlarında olmuyor.


Arkadaşlar, Gelinlik, damatlık için fazla endişelenmeyin. Fotoğraf için güzel bir mekan bulursanız atlayın!
Gelinliğin üstüne kahve dökülmediyse kimse farketmez. Zaten, fotoğrafçınız yetenekliyse o gelinliği royal wedding kıvamında sunar size.
Zaten asıl "havayı" siz fotoğrafları facebook'ta yayınlanınca atacaksınız;)

Bir keresinde, Harika bir iskelesi olan bir Otel'de çekimim vardı. Gün boyu uzun pozlamayla neler çekerimin hayalini kurdum. Tablo gibi olacaktı, ama gel gelelim, gelinliğin kum olması ihtimaline karşı orada çekim yapamadık. Yapmayın, etmeyin arkadaşlar...Şimdi, mademki düğünden geriye fotoğraflar kalıyor; gelinliğe harcadığımız vaktin yüzde birini fotoğraf için de harcamamız gerekiyor o zaman.
Çekim öncesi konsepte karar verin. Doğal bir yerde mi? tarihi mi, şehrin göbeği mi? Deniz kenarı mı? vs. Sonra da internetten beğendiğiniz kareleri saklayın ve fotoğrafçınızla paylaşın (Fotoğrafları seçerken abartmayın fotoğrafçınıza "öyle mekanı bul ben de o kareleri çekerim" dedirtmeyin). Eğer mümkünse fotoğrafçınızla mutlaka önceden tanışın, kahve için hatta geyik yapın, fotoğrafçının portföyüne MUTLAKA bakın. Hatta, çektiği en iyi karelerle beraber bir de baştan sona bir düğünün karelerine bakın. Emin olun Fotoğraflara yansıyor, yoksa fotokopiciler gibi asık surat keyifli olmuyor.


Birçok düğün mekanı, kendi fotoğrafçılarını zorunlu kılıyor, CNN'e yazarız belki bir tartışma programında konuşurlar. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız; fotoğraf firmasının değil; düğününüze çekime gelecek fotoğrafçının portföyüne bakmalısınız ve onunla bizzat tanışıp ahiret sorularını doğrudan ona sormalısınız.


Son söze geldi sıra. Hani dedim ya "Mutlu Düğün" diye, mutlu bir düğün için en önemli tavsiyem birçok hazırlığı kasmadan, kastırmadan ama önceden yapmanız. eksik vs. mutlaka olacaktır; olsun varsın düğününüzün nazarlığı olsun onlar. Siz, o günü mutlu geçirmeye odaklanın ve kimsenin moralinizi bozmasına izin vermeyin.


Yaa son söz dedim de, aklıma gene komik bir hikaye geldi geçen seneden. Hem Bahar düğünlerinin Artılarına bir yenisi de eklemiş oluruz bu sayede. Alıştık, gelinlikler ya Pronovias ya da Vakko. Mart ayıydı, hazırlıklar hatta fotoğraflar tamam. gelin odasına arkadaşlar doluşmuş...Tabii giren geline "ayağa kalk da bi bakalım" diyor. birçoğu potansiyel gelin :) Tabii kötü söz söyleyen (söyleyebilen) yok. Neyse bir arkadaş daha giriyor ve "Aaaaa benim gelinliğimin aynısı, aylar önce siparişini vermiştim" diyor. Ha ha, kızcağız o kadar uğraşmış ve gelinliği ilk onun seçtiğini cümle aleme duyurma ihtiyacı içinde. gelinimiz de "daha almadıysan duvağı verebilirim" demez mi. Ortam buz gibi tabii. Yani Bahar Gelinleri gelinlik modellerini ilk giyenler oluyor...Yaa inanamazsınız, birgün Vakko'dayım; gelinler, çevrelerinden bildikleri gelinlerin isimlerini verip "onlar ne aldı" diye soruyorlar. En iyisini Lusi yapmıştı, ilk çektiğim gelinlerden. Amerika'dan bütçesi uygun bir gelinlik alıp, parti saatinde, eline makas alıp dizine kadar kesmişti, tarz da olmuştu.Daha ne hikayeler :) ama Admin süremizin dolduğunu işaret ediyor.
Hepinize, gönlünüzce "mutlu bir düğün" diliyorum.
Serkan
www.facebook.com/photolatte.serkan

4 yorum:

begum begum huuu dedi ki...

harika kareler vr ve ewet seçimde fotografcının deneyimleri çok daha önemli...


begumyagci.blogspot.com

berivan özkoçak evren dedi ki...

kesinlikle biz de buna inanıyoruz.deneyimli bir fotoğrafçı sizi öyle bir yönlendirir ki unutamayacağınız kareler yakalayabilir.

MRc Co dedi ki...

teşekkürler çok güzel bir derleme olmuş konya düğün salonu olarak bloğunuzu severek takip ediyoruz

Düğün davetiyesi dedi ki...

Çok hoş bir bloğunuz var

Yeni geliştirdiğimiz akıllı davetiye sistemimize de göz atmanızı öneririm
Site adresimiz https://cepdavetiye.com

düğün davetiye modelleri 2017
düğün​ davetiyesi